Ana Sayfa Hastalıklar Prof. Dr. Dilaver ÖZTURAN Video Ulaşım
KBB’de koruyucu hekimlik Boğaz hastalıkları Baş ve boyun hastalıkları Kulak hastalıkları Burun hastalıkları
Horlama ve uyku Ses hastalıkları Baş dönmesi ve denge bozuklukları Diğer Hastalıkılar
Diğer Hastalıkılar
Migren tedavisi
Botoks (botox) uygulamaları
Diş gıcırdatma ve diş sıkma
Alın germe - browlıft
Çene ucu düzeltme
Göz kapağı ameliyatı - blefaroplasti
Yüz germe - facelift
Yüz gençleştirme - dolgu
Yüz (fasiyal) deri kanseri
Yara izi revizyonu
DİŞ GICIRDATMA VE DİŞ SIKMA

YENİ ÇÖZÜM : BOTOKS

Stresle diş sağlığı arasındaki olumsuz ilişkinin özünde bruksizm yani diş gıcırdatma sorunu yatmaktadır. Bruksizmin sözcük anlamı uyku sirasında dişleri sıkmak, gicirdatmak ve çeneyi kenetlemektir. Diş gıcırdatma kişisel bir alışkanlık değil, çözümlenmesi gereken bir sağlik sorunudur. Bu dişleri sıkmak ve çeneyi kenetlemenin süresi ve şiddeti dişlerde oluşturduğu zararı belirler. Bazen dişlerin minesini çatlatacak boyutlara varabilir. Ayni zamanda diş köklerinde kistik oluşumlara, diş boylarında kısalmaya, dişlerin görünümünde ve diziliminde değişikliklere ve diş eti hastalıklarına neden olabilir. Çoğu zaman kişi geceleri dişlerini gıcırdattığını fark etmezken, kimi zaman da kendi diş gıcırdatma sesi ile uyanır. Diş gıcırdatma ve sıkma sorunu kişinin üzerindeki olumsuz psikolojik etkilere bağlı olarak gündüz de yaşanabilir. Eğer gündüz dişlerimizi sıkıp gıcırdatıyorsak, gece de bu davranışı sürdürdüğümüzden emin olabiliriz.

Sabah kalktığımızda dişlerimizdeki ağrı ve duyarlılık gece dişlerini gıcırdatıp gıcırdatmadığından emin olamayanlar için iyi bir ipucudur. Kimi durumlarda bruksizm baş ve çene ağrısına, çene de yorgunluk ve yutkunma güçlüğüne bile neden olabilir. Özellikle sakak ve yanak bölgesindeki kasların aşın çalışması sonucu kas ağrıları ve baş ağrısına neden olabilir.

Çene ekleminde ağrı duyan ve hatta bu ağrıyı kulağında hisseden bir çok kişi aslında gece diş gıcırdatma sorununun mağdurudur. Dişleri sıkma şurasında çene eki emindeki yastıkçıklar ezilerek zedelendiğinden ağri ve işlev bozukluktan ortaya çıkar. Kişi özellikle ısırarak bir şey yemeye çalıştığında daha fazla ağrı hisseder.

Ebette bruksizmin tedavisinde neden olan stresin tedavisi son derece önemlidir. Etken ortadan kaldırıldığında sorun kendiliğinden çözümlenecektir. Ancak zaman içerisinde dişlerde kalıcı problemlere yol açmamasi için uykuda kullanılacak silikondan yapılan gece plağı diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır. Bu arada kas gevşetici ilaçlarin da tedavide önemli bir yeri vardir.

Diş gıcırdatmanın neden olduğu sağlık sorunları genellikle bruksizmin erken evrelerinde değil, ilerleyen zaman içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bulgulann ortaya çıkması hastalığın ilerlediğini ve kişinin uzun süredir bu sorunu yaşadığını gösterir.

Vücudumuzun en kuvvetli kası olan masseter kasının kasılması sonucu meydana gelen bu diş çene eklemi hasarları yine bu kasa uyulanacak olan botoks enjeksiyonları büyük oranda ortadan kaldırılmaktadır. Ağrısız bir şekilde uyguladığımız enjeksiyonlar 4 ila 6 aylık sürelerle çene kasları üzerine etkili olmaktadır.Özellkle gündüz ağız içi aparatlann kullanılamadığı durumlarda gerçek bir tedavi seçeneği olmaktadır.Diğer durumlarda da kombine tedavi şeklinde kullanılmaktadırME&DİKulak Burun Boğaz Hastalıkları Merkezi
Hakkı Yeten cad. Doğu iş merkezi no : 15 / 2 34365 Şişli / İstanbul
Tel : 0212 296 82 68 ( 4 hat) Fax : 0212 231 68 06

info@me-di.com.tr

www.acibadem.com.tr

webatolyesi