Ana Sayfa Hastalıklar Prof. Dr. Dilaver ÖZTURAN Video Ulaşım
KBB’de koruyucu hekimlik Boğaz hastalıkları Baş ve boyun hastalıkları Kulak hastalıkları Burun hastalıkları
Horlama ve uyku Ses hastalıkları Baş dönmesi ve denge bozuklukları Diğer Hastalıkılar
Diğer Hastalıkılar
Migren tedavisi
Botoks (botox) uygulamaları
Diş gıcırdatma ve diş sıkma
Alın germe - browlıft
Çene ucu düzeltme
Göz kapağı ameliyatı - blefaroplasti
Yüz germe - facelift
Yüz gençleştirme - dolgu
Yüz (fasiyal) deri kanseri
Yara izi revizyonu
Migren Tedavisi ve Kulak Burun Boğaz
Standart medikal ve ilaç tedavilerine yanıt alınamayan migren başağrısı olan hastalara ve gerilim tipi baş ağrılarında MEDİ KBB Merkezi'nde Op.Dr.Celal ÜNVER tarafından yeni bir tedavi alternatifi sunulmaktadır.Botox enjeksiyonları aylarca süren etkisiyle ağrıyı geçirmekte ya da önemli oranda azaltmaktadır.Klasik tedavilere dirençli baş ağrılarında,seçilmiş hastalara cerrahi tedavi önerilebilmektedir.

Baş ağrısı soru formu    (indir)

Botox enjeksiyonları ile migren tedavisi

 • Baş ağrınız migren olabilir mi?
  Baş ağrısı olan bir hastada tedavinin ilk basamağı ağrının tipini belirlemektir.Ağrının migren,gerilim,cluster,tansiyon ya da diğer nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirleyebilmemiz için kliniğimizde sizi ön değerlendirmeye alıyoruz.
 • Baş ağrınız ilaçlarla geçmiyor ise ne yapabiliriz?
  Eğer baş ağrınız ilaçlarla geçmiyorsa Botox enjeksiyonu sizin için bir seçenek olabilir.

 • Botox nedir ve nasıl etki eder?
  Botox,küçük doz Boulinum toxini içermektedir.Bu toxin kasları geçici bir süreyle gevşeterek hareketsiz bırakır.Enjeksiyonları alın,şakaklar ve enseye uygulamaktayız.Bu uygulamadan sonra hastalar daha genç görünürler.

 • Botox baş ağrısını nasıl geçirir?
  Her ne kadar botoxun baş ağrısını nasıl tedavi ettiğinin mekanizması tam olarak bilinmese de kasların arasından geçen sinirler üzerindeki baskının kaldırılması ile bu etkinin gerçekleştiği en olası tahmindir.Son zamanlarda kimyasal içerinin de katkı sağladığı ispatlanmıştır.

 • Botoxun etkisi ne kadar sürer?
  Enjeksiyondan sonra oluşan kas gevşemesi 3 ay ile 6 ay arasında devam eder.Migren ağrısındaki etkisi 1 ila 3 ay arasındadır.

 • Başın hangi bölgelerine enjeksiyon uygulanır?
  Ağrınızı tetikleyen bölgelere bir yada daha fazla enjeksiyon yapılabilir.Tetikleyici bölge genellikle sol alın,şakak ya da ensedir.

 • Botox enjeksiyonu ne kadar hızlı etki eder?
  Enjeksiyon yapıldıktan 2 ila 7 gün sonra etki görülmeye başlar.

 • Botox enjeksiyonunun en sık görülen yan etkileri nelerdir?
  Botox enjeksiyonundan sonra yüz görünümünde gençleşme hastalarımızın çoğunun memnun kaldığı bir yan etkidir.Botox enjeksiyonları çok nadiren yan etki gösterir.Enjeksiyon bölgesinde nadiren şişlik,kızarıklık ve hassasiyet gözlenebilir.Uygulama sırasında uygulanan buz kompresi şişlik ve ağrı oluşmasını engelleyecektir.Geçici olarak üst göz kapağında güçsüzlük de görülebilen bir yan etkidir.

 • Botox ile baş ağrıları rahatlıyorsa bu ne anlama gelir?
  Yapılan çalışmalar %80 hastada botox enjeksiyonu sonrasında baş ağrılarının kayda değer bir şekilde iyileştiğini göstermiştir.Ancak botoxun etkisi elbette geçicidir.Botox enjeksiyonuna iyi yanıt veren hastalar cerrahi tedaviden fayda görebilecekleri için şanslı hastalardır.Çünkü cerrahi teknikler ile bu etki kalıcı hale getirilebilmektedir.

  Migrenin Cerrahi Tedavisi

  Kliniğimizde migren cerrahisi Dr.Celal ÜNVER tarafından gerçekleştirilmektedir.Bu cerrahi teknikte migreni tetikleyen bazı kas grupları,burun içerisindeki deviasyon ve sinüzit gibi problemler ortadan kaldırılmaktadır.Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve hasta aynı gün evine taburcu edilebilmektedir.

 • Cerrahi tedavi hangi durumda uygulanır?
  Botox enjeksiyonundan fayda gören hastalar cerrahi tedavi için iyi birer adaydırlar.
  Hangi kaslar baş ağrısının tetikleyicisi olabilirler? Migren başağrısının tetikleyicisi olan kaslar genellikle kaşlarımızı çatmamıza yarayan alın kasları (M.corrugator),şakaklardaki çiğnememizi sağlayan kasımız (m.temporalis)ve ense (m.oksipitalis) kaslarıdır.

 • Cerrahi sırasında neler yapılmaktadır?
  Saçlı bölgedeki küçük bir alandan girilerek alındaki ağrıya yol açan kas grubu gevşetilmektedir.Bunun sonucunda ikincil bir kazanç olarak daha genç bir görünüm de ortaya çıkmaktadır.Şakaklardaki çiğneme kasımız çıkarılmamakta ancak bunun içerisinden geçen ve ağrıyı tetikleyen sinir bulunup rahatlatılmaktadır.Ense kısmında ise sinir çevresindeki kas grubu çıkartılmaktadır. İlk olarak burun içerisindeki kemik ve kıkırdak eğrilikleri hava akımını bozarak ciddi baş ağrısına neden olabildiğinden bu tip bozukluklar varsa düzeltilmektedir.

 • Cerrahi tedavinin en sık görülen yan etkileri nelerdir?
  Cerrahi tedaviden sonra birçok hasta için avantaj sayılabilecek yüzde daha genç bir görünüm ortaya çıkmaktadır.Nadir de olsa cerrahi bölgece şişlik,duyarlılık,enfeksiyon,kanama,tromboflebit gibi komplikasyonlar görülebilir.Çok nadiren şakaklarda ve alındaki saçlı deride lokalize saç kaybı görülebilir.Bu cerrahi prosedür migren ağrılarınızın geçeceğini garanti etmemekte ve nadiren migren ağrıları devam edebilmektedir.Etkinlik % 80-90 'dır.
 • ME&DİKulak Burun Boğaz Hastalıkları Merkezi
  Hakkı Yeten cad. Doğu iş merkezi no : 15 / 2 34365 Şişli / İstanbul
  Tel : 0212 296 82 68 ( 4 hat) Fax : 0212 231 68 06

  info@me-di.com.tr

  www.acibadem.com.tr

  webatolyesi