Ana Sayfa Hastalıklar Prof. Dr. Dilaver ÖZTURAN Video Ulaşım
KBB’de koruyucu hekimlik Boğaz hastalıkları Baş ve boyun hastalıkları Kulak hastalıkları Burun hastalıkları
Horlama ve uyku Ses hastalıkları Baş dönmesi ve denge bozuklukları Diğer Hastalıkılar
Burun hastalıkları
Burun geriye doğru akarsa
Burun tıkanıklığı
Burun kanaması
Burun estetiği
Saman Nezlesi
Sinüs, sinüzit
Koku ve tad alma bozukluğu
Allerjik rinit- rinolight ve fototerapi
BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Rinoplasti olarak isimlendirilen bu cerrahi işlemde amaç burunun şekil bozukluğunu düzeltmektir. Burun içinde nefes almaya engel oluşturan kemik eğrilikleri (deviasyon) ameliyatı ile birlikte yapılması mümkündür. Çoğunlukla burun küçültmek olarak bilinen rinoplastide bazen burnu büyütmek de amaçlanır.

AMELİYATIMI KİME YAPTIRMALIYIM?
Bu ameliyatı Kulak-Burun-Boğaz uzmanı mı yoksa plastik cerrah mı yapmalı? Burun estetik ameliyatı yüz estetiği (Fasial Plastik) branşının bir ameliyatıdır. Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Cemiyeti üyelerinin (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) % 60'ını Kulak-Burun-Boğaz uzmanları oluşturmaktadır. Kulak-Burun-Boğaz uzmanı bir baş boyun cerrahıdır. Temel eğitimde burun cerrahisi olan tek branş KBB uzmanlığıdır. Fasial plastik cerrahi KBB uzmanlığının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Fasial plastik cerrahi ile ilgilenen bir KBB uzmanı bu sorunuzu en ideal biçimde çözümleyecektir. Ancak hekiminizi seçme konusunda en doğru kararı yine siz vereceksiniz.

AMELİYAT ÖNCESİ GÖRÜŞME
Doktorunuzla görüşmeden önce burnunuzla ilgili tüm problemlerinizi belirlemeniz faydalı olacaktır. Nefes almanız, burun akıntısı olup olmadığı, geniz ardına akıntı ve baş ağrısı olup olmadığını belirlemeniz bu ameliyatla birlikte bu problemlerin çözümünü mümkün hale getirecektir. Burun şekil sorunlarınızı ve nelerin düzeltilip nelerin düzeltilmeyeceğini doktorunuzla mutlaka tartışın. Ameliyat sonrası beklentilerinizin olabilirliği doktorunuz tarafından ifade edilecektir. Ameliyat sonrası hayal kırıklığından kurtulmanın yolu bu dönemi iyi değerlendirmek ile mümkündür. Bu ameliyatta doktorunuzla işbirliği yapmanız hem sizi hem de doktorunuzu rahatlatacaktır. Yardımlaşma tüm ameliyat döneminizi zevkli bir uğraşı haline dönüştürecektir. Farklı beklentiler daha yolun başında doktorunuzla sizi karşı karşıya getirecektir. Sizin için çok büyük kusurlar cerrahi olarak basit bir işlemle düzeltilebilirken çok küçük bir ayrıntı çok komplike bir cerrahi ile düzeltilebilmektedir. Unutmamalı ki "En iyi, iyinin düşmanıdır".

AMELİYATIN AMACI NEDİR?
Burun estetiğinde amaç yüzünüze en uygun burnu yapmaktır. Bu cerrahi işlem şüphesiz mevcut kumaşla yapılacaktır. Yani sizin cildinizin kalılığı, mevcut kıkırdakların inceliği ve formu, yara iyileşmeniz ve daha önce geçirdiğiniz burun ameliyatları başarı oranını belirler. Amaç yüzünüze ilgisiz bir burun yapmak değildir. Bu nedenle tek başına en güzel burunu yapmak sorunları çözmeyecektir. Yüzünüze en uygun burun yapmak en başarılı sonuç olarak kabul edilir. Burunun bazı yerleri küçültülürken bazı yerlerinin büyütülmesi ile yüzde iyi görünen burun sağlanmaya çalışılır.

Burun deliklerinin aşırı görünmediği, diri, kemik çatının kaybedilmediği ve ameliyatlı olduğu izleminin saklanması önemlidir. Başka bir deyişle GÜZEL BURUN YOK, GÜZEL GÖRÜNEN BURUN VARDIR!

AMELİYAT VE SONRASI
Burun estetik ameliyatları dünyada en çok yapılan estetik amaçlı ameliyatlardır. Ameliyat süresi 1-1.5 saati aşmamaktadır. Ancak özel durumlarda bu süre daha uzun olabilmektedir. Ameliyat sonrası morluk ve şişlik eskiden uygulanan cerrahi tekniklere göre çok daha az oranda görülmektedir. Burun içinde bir gün kalacak tampon ya da nefes almanıza engel olmayacak özel bir sünger ve burun dışını saran minik bir alçı ile uyanacaksınız. Ameliyat sonrası genellikle korkulduğu gibi ağrılı geçmemektedir. Basit ağrı kesicilerle bu dönem oldukça rahat geçecektir. Bir gün sonra burun içi boşaltılacak, nefes almanız normale dönecektir. Aşırı sıcak olmayan bir mekanda, başınız hafif yukarıda ya da oturur durumda istirahat etmeniz önerilir. Burun ameliyatlarından sonra her rastladığınız insan size farklı yorumlar yapacaktır. Bu, zevklerin değişik olmasının yanı sıra eski burnunuzun iyi bilinmemesi ile ilgilidir. Burnunuz ile ilgili yorumu bu konunun uzmanları bile ancak eski burnu göz önüne alarak yapabilmektedir. Zaman içinde burnunuzla ilgili değişikleri doktorunuzla birlikte takip etmeniz en uygun yol olacaktır.

BURUN ESTETİĞİ SONRASI DİKKAT EDİLECEKLER
 1. Burun üzerindeki alçı 7-10 gün arasında kalacaktır. Islanmaması gerekmektedir. Terleme ile bu alçının gevşeyeceğini düşünerek aşırı sıcak yerlerde bulunmamamız gerekmektedir.
 2. Dişlerinizi ilk 10 gün çok dikkatli fırçalamanız gerekmektedir. Özellikle ön dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gerekecektir. Fırçanızın yumuşak olması önerilir.
 3. Ameliyat sonrası aşırı fiziksel aktiviteden uzak durunuz.
 4. Burnunuzdaki salgılar kalkıncaya kadar banyo yapmayınız ve buharlı ortamda bulunmayınız.
 5. Bir hafta boyunca aşırı yüz hareketleri ve gülmekten kaçınınız.
 6. Ameliyatı takip eden 20 gün boyunca boğazlı kazak veya dar boyunlu giysiler giymeyiniz.
 7. Yüzünüze ve burnunuza 3 hafta süreyle sert bir şekilde dokunmayınız.
 8. Operasyonu takip eden 6 hafta boyunca aşırı güneş ışığından uzak durunuz. Aşırı sıcak burnunuzda şişmeye neden olacaktır.
 9. Burun ameliyatlarından sonra gözaltlarında ve yüzde şişme olabilmektedir. Bu şişlikler 2-3 hafta içinde geçecektir.
 10. Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında ilaç almayınız.
 11. Ameliyat sonrası 5 gün kontak lens takmayınız.
 12. 6 hafta boyunca her türlü gözlük kullanmaktan kaçınınız.
 13. Burnunuz açıldıktan sonra burun cildini sıvı sabun veya Vaselin Intensive Care Losyon ile temizleyiniz. Bantlarınız alındıktan sonra makyaj yapabilirsiniz (Max Factor'dan ERASE, Adrien Arpel'den COVER AWAY).
 14. Daha fazla bilgi için telefonlaşmamız uygun olacaktır.
KULAK-BURUN-BOĞAZ UZMANI KİMDİR?
Kulak-Burun-Boğaz hekimliği; kulak, burun, boğaz ve bunlarla ilgili yapıların medikal ve cerrahi tedavisiyle ilgilenen bir uzmanlık dalıdır. Estetik yüz ameliyatları, baş ve boyunun habis tümörlerinin cerrahi tedavisi, işitme ve denge kaybı olan hastaların tedavisi, hava ve yemek borularının endoskopik olarak incelenmesi, sinüs, larenks, tiroid ve yemek borusu bozukluklarının tedavisi bu uzmanlık dalının çalışma sahası içindedir.
ME&DİKulak Burun Boğaz Hastalıkları Merkezi
Hakkı Yeten cad. Doğu iş merkezi no : 15 / 2 34365 Şişli / İstanbul
Tel : 0212 296 82 68 ( 4 hat) Fax : 0212 231 68 06

info@me-di.com.tr

www.acibadem.com.tr

webatolyesi